Podstawową działalnością Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Gliwice Sp. z o.o. jest produkcja i zaopatrywanie w ciepło odbiorców na terenie Gliwic. Spółka wypełnia swoją misję poprzez zaspakajanie potrzeb i oczekiwań konsumentów ciepła w sposób dla nich korzystny, a więc tani, ciągły, pewny, ekologiczny i konkurencyjny. W związku z tym spółka przewiduje środki finansowe na podłączenie nowych odbiorców do miejskiej sieci ciepłowniczej. Atrakcyjność oferty dostawy ciepła oraz rozmowy z potencjalnymi odbiorcami ciepła skutkują nowymi przyłączeniami, zarówno przez dużych, jak i małych odbiorców ciepła.
Działania PEC-u zmierzające do osiągnięcia efektów ekologicznych (zrealizowane i planowane) to:
- Modernizacja kotła WR-25 nr 2 – doprowadziła do odtworzenia całkowitej mocy zainstalowanej kotła i jednocześnie poprawiła jego sprawność.
- Budowa instalacji odsiarczania spalin dla kotłów WR-25 nr 1 i 2 – realizacja tej inwestycji pozwoliła spełnić wymogi zapisów w pozwoleniu zintegrowanym (PZ) oraz rozporządzenia ministerstwa środowiska.
- Modernizacja pompy obiegowej nr 2 – zastąpienie starej pompy typu 35W50, ze sprzęgłem Voitha i układem chłodzenia, nową pompą, zapewniło wysokosprawną rezerwę w układzie pompowania, co skutkuje poprawą sprawności i dyspozycyjności Ciepłowni.
- Wyposażenie kotła WR-25 nr 1 w instalację zdmuchiwania popiołu – realizacja tego zadania poprawiła sprawność kotła.
- Modernizacja wentylatorów spalin kotłów WP-70 – zastąpienie starych wentylatorów nowymi, wysokosprawnymi, z regulacją wydajności poprzez przemienniki częstotliwości, pozwoliło na zaoszczędzenie energii elektrycznej.
- Modernizacja rozdzielni 0,4 kV i 6 kV – zapewni niezawodność zasilania oraz poprawę bezpieczeństwa pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych.
- Modernizacja składowiska opału – budowa podłoża ze spadkami i odwodnieniami dla całego składowiska opału zapewni odpowiednie warunki składowania węgla przed podaniem go do zasobników przykotłowych, co spowoduje poprawę sprawności produkcji w Ciepłowni.
- Modernizacja odpopielania kotłów WR-25 – polegać będzie na zmianie konstrukcji lejów elektrofiltrów i zastąpieniu dotychczasowego, spiralnego transportu pyłu, transportem ślimakowym. Realizacja tego zadania ma na celu wyeliminowanie wprowadzania do odżużlaczy kotłów WR-25 pyłu wytrąconego w elektrofiltrach, co podniesie niezawodność elektrofiltrów i żywotność odżużlaczy.
- Zabudowa monitoringu przemysłowego – obejmuje system sygnalizacji zabezpieczenia pożarowego taśmociągu łączącego PEC Gliwice z kopalnią KWK Sośnica-Makoszowy. System dotyczy zabezpieczenia pożarowego kablowni RG2, RG3 oraz rozbudowy systemu zabezpieczenia i sygnalizacji p.poż.
- Modernizacja młynów węglowych – poprawa jakości mieszanki pyłowo-powietrznej i jej rozpływów wpłynie na lepszą sprawność kotłów.
- Modernizacja obrotowych podgrzewaczy powietrza (OPP) – wymiana OPP na nowoczesne, z uwzględnieniem współpracy z instalacją odazotowania spalin, wpłynie pośrednio na poprawę sprawności kotłów.
- Budowa II etapu instalacji odsiarczania spalin dla kotłowni WP-70 – zapewni odsiarczanie spalin z wszystkich kotłów WP-70, co spowoduje zmniejszenie emisji SO2,
- Przyłączanie nowych odbiorców ciepła – uciepłowienie rejonów miasta Gliwice (oś. Łabędy, Sośnica, Podlesie) przy współpracy z Urzędem Miejskim w Gliwicach, a także uczestniczenie w Programie niskiej emisji dla województwa śląskiego przez systemowe ograniczenie substancji szkodliwych do atmosfery, pozwoli na likwidację indywidualnych palenisk piecowych.
Już od wielu lat przedsiębiorstwo chętnie uczestniczy w życiu swojego miasta, współorganizuje, wspiera różnego typu inicjatywy, zarówno kulturalno-naukowe, społeczne jak i sportowe. Wśród nich można wymienić następujące, wybrane działania społeczne:
- Zorganizowanie dni otwartych Ciepłowni pn. Ciepło, Cieplej, Ciepłownia, w ramach I-go Sośnickiego Festynu Oświatowego oraz współudział w organizowaniu gry miejskiej Misja Emisja, mającej na celu podniesienie świadomości mieszkańców Gliwic w zakresie niskiej emisji.
- Wsparcie Konferencji Naukowej Gliwickie Spotkania Naukowe, organizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Badań nad Rakiem, działające przy Centrum Onkologii w Gliwicach.
- Przekazanie darowizny dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
- Przekazanie darowizny dla Stowarzyszenia Wychowanków Wydziału Mechanicznego Energetycznego Politechniki Śląskiej na finansowanie nagród dla laureatów konkursu na najlepszą pracę dyplomową magisterską na kierunku Energetyka oraz Mechanika i Budowa Maszyn, na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.
- Przekazanie darowizny dla Towarzystwa Oświatowego Filomata, przeznaczonej na finansowanie wyjazdu licealistów szkoły Filomata do USA, w celu wzięcia udziału w światowym Finale Odysei Umysłu.
- Przekazanie darowizny dla Domu Dziecka na finansowanie nagród dla uczestników charytatywnej imprezy pn. XIII Turniej Gwiazd – Przyjaciół Domu Dziecka.
- Wsparcie finansowe imprezy pn. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej 2013.
- Wsparcie finansowe dla gliwickiej drużyny siatkarek AZS Gliwice oraz gliwickiego klubu piłkarskiego GKS Piast.
- Wsparcie corocznych plebiscytów organizowanych przez gazetę "Nowiny Gliwickie" pt. "Człowiek Ziemi Gliwickiej".
- Przekazanie darowizny dla Rzymsko-Katolickiej Parafii NSPJ, na organizację festynu rodzinnego dla parafian.
- Przekazanie darowizny dla Caritas Diecezji Gliwickiej, na zakup sprzętu do gabinetów rehabilitacji Stacji Caritas.
PEC Gliwice Sp. z o.o. jest uczestnikiem Programu Promocji Marki Ciepło Systemowe, którego organizatorem jest Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie. Udział w tym programie zobowiązuje nas do stosowania wysokich standardów jakościowych. Dostarczamy produkt w postaci Ciepła Systemowego, którego jakość potwierdza Godło Teraz Polska. W ramach edukacji ekologicznej nasze przedsiębiorstwo zorganizowało akcję o nazwie „Dbaj o zdrowie, Bądź Eko”. W ramach tej akcji gościliśmy w przedsiębiorstwie ponad 300 osób – dzieci i młodzież gliwickich szkół. Akcja miała na celu zaszczepienie w dzieciach i młodzieży świadomości ekologicznej, odpowiedzialnej postawy i szacunku wobec przyrody oraz swojego zdrowia, poprzez zaprezentowanie negatywnych skutków i zagrożeń, jakie niesie ze sobą niska emisja, emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych. Podczas wycieczek można było zwiedzić Ciepłownię Gliwice i dowiedzieć się jak ekologicznie produkowane jest ciepło w Gliwicach.
Do działań z zakresu edukacji ekologicznej należy zaliczyć również m.in.:
- Udział w organizacji Eko Rajdu Rowerowego 2013 - imprezy promującej zdrowy tryb życia, ekologię i prezentującej proekologiczne inwestycje w Gliwicach.
- Zorganizowanie konkursu wśród dzieci i młodzieży sośnickich szkół i przedszkoli, pn. „Ekologiczny Komin”. Zadaniem konkursu było wykonanie ekologicznego komina, dowolną techniką Prace można podziwiać na naszej stronie internetowej.
- Na naszej stronie internetowej znajduje się również link do gry edukacyjnej „Wygoń z Miasta Czarny Smog”, którą udostępniamy w ramach udziału w programie promocji marki Ciepło Systemowe.
ul. Królewskiej Tamy 135, 44-100 Gliwice
Artykuł ukazał się również w czasopiśmie "Czystsza Produkcja i Eko-zarządzanie"
Fotografie i grafiki wykorzystane w tym materiale zostały dostarczone przez PEC Gliwice
Fotografie i grafiki wykorzystane w tym materiale zostały dostarczone przez PEC Gliwice
0 komentarze :
Prześlij komentarz