Świadectwo Czystszej Produkcji jest nadawane przedsiębiorstwom i innym organizacjom, które:
- ukończyły Akademię Czystszej Produkcji (dawniej: Szkołę CP), w ramach której m.in. wdrożyły przykładowe działanie proekologiczne zgodne z zasadami strategii Czystszej Produkcji (tj. zapobiegające zanieczyszczeniom lub marnotrawstwu zasobów u źródła ich powstawania)
- złożyły raport ekologiczny, w którym wykazały swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz nakreśliły plan działań proekologicznych na najbliższe lata.
Posiadacz Świadectwa jest wpisywany do Rejestru Świadectw Czystszej Produkcji. Wpis w tym rejestrze jest weryfikowany w cyklu rocznym.
Posiadacz Świadectwa CP, w okresie jego ważności, jest upoważniony do:
- używania, zatwierdzonego przez UNEP, polskiego logo Programu Czystszej Produkcji (Polskiego Logo CP),
- promowania jego działań i osiągnięć proekologicznych przez Stowarzyszenie „Polski Ruch CP”,
- wpisu do dostępnego publicznie Rejestru Świadectw Czystszej Produkcji,
- kandydowania do bardziej prestiżowego Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości (PRCPiOP), funkcjonującego pod przewodnictwem Wiceministra Klimatu i Środowiska.
UWAGA: posiadanie Świadectwa Czystszej
Produkcji, jak również wpis do Polskiego Rejestru CP i OP, znalazły się wśród kryteriów jakościowych oceny projektów inwestycyjnych,
zarówno w sektorze przemysłowym, jak i w usługach - w rozporządzeniu
Rady Ministrów w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji - aktualna wersja: Dz.U. 2022 poz. 2861 (jest to akt wykonawczy do
ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji - Dz.U. 2018 poz. 1162).
Rejestr Świadectw Czystszej Produkcji, wraz z Polskim Rejestrem Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości tworzą tzw. System Dobrowolnych Zobowiązań Ekologicznych, którego pełny regulamin znajduje się na stronie www.prcpiop.pl.
Wzór Świadectwa Czystszej Produkcji (wersja polskojęzyczna):
Na życzenie Laureata Świadectwo może zostać wydane dodatkowo w języku angielskim, np. celem przedłożenia zagranicznym kontrahentom.
0 komentarze :
Prześlij komentarz