Inwestycje zlokalizowane na terenach odległych od cywilizacji znajdują się bardzo często na działkach nieuzbrojonych w media, a ponadto w dużej odległości od infrastruktury technicznej zapewniającej bieżącą wodę i odbiór ścieków. Koszt zaprojektowania i wybudowania wodociągu może pochłonąć znaczną część środków finansowych przeznaczonych na inwestycję. Do tego dochodzą kwestie związane z ochroną środowiska w szczególności, gdy infrastruktura przecina obszary chronione, np.: Natura 2000.
Co w przypadku, gdy użytkowanie obiektu wymaga dostępu do bieżącej wody, a budowa wodociągu jest tak kosztochłonna?
Co w przypadku, gdy użytkowanie obiektu wymaga dostępu do bieżącej wody, a budowa wodociągu jest tak kosztochłonna?
Z podobnym problemem zmierzyła się spółka Scottish and Southern Energy, dostarczająca prąd Brytyjczykom na prowincji. Z powodu rozwoju osiedli mieszkaniowych wzrosło zapotrzebowanie na energię elektryczną. Niezbędna była inwestycja polegająca na budowie podstacji elektroenergetycznej odległej o kilka kilometrów od najbliższej infrastruktury.
Każda podstacja posiada zgodnie z uwarunkowaniami technicznymi pomieszczenie gospodarcze dla pracownika konserwującego urządzenia. W jego skład wchodzi toaleta oraz umywalka. Zaopatrzenie tych dwóch odbiorników w bieżącą wodę z wodociągu, specjalnie zaprojektowanego dla tej lokalizacji, stanowiłoby dużą część inwestycji. Z tego też powodu generalny wykonawca, Skanska, postanowiła zastosować rozwiązanie proekologiczne z odzyskiem wody deszczowej.
Z uwagi na fakt, że dozór techniczny urządzeń jest w tym przypadku bardzo rzadki, zapotrzebowanie na wodę nie jest zbyt wymagające – należy jedynie zapewnić dostęp do wody podczas okazjonalnych wizyt na obiekcie.
Od
góry: Filtr do wody, elektrozawór, zestaw do dezynfekcji UV, sterownik |
Dla instalacji zastosowano typowy zbiornik betonowy 2200 litrów z pompą zatapialną. Wewnątrz budynku zainstalowano czujnik przepływu, sterownik, filtr oraz urządzenie do dezynfekcji wody za pomocą promieniowania UV, dzięki któremu możliwe jest stosowanie deszczówki do mycia rąk. Instalacja jest w pełni zautomatyzowana, zawiera również elektrozawór sterowany przez system, który w trybie automatycznym raz na tydzień wymusza obieg wody w układzie, aby zachować ją w stanie zdatnym do użycia. Tym sposobem z dachu pokrytego dachówką ceramiczną o powierzchni niespełna 110 m2 zabezpieczono zapotrzebowanie na wodę.
Montaż zbiornika retencyjnego, żuraw 4,5t |
Betonowy zbiornik na wody deszczowe
|
Zalety
rozwiązania dla inwestora:
·
Zredukowane koszty inwestycji w porównaniu z
budową dedykowanego wodociągu,
·
Tania eksploatacja, brak rachunków za wodę, brak
konieczności stosowania wodomierza,
·
Niezależność od tradycyjnych dostawców wody,
2200-litrowy zbiornik zapewni bezpieczną rezerwę nawet
przy dłuższych okresach bez opadów.
Zalety
rozwiązania dla środowiska naturalnego:
·
Brak ingerencji w środowisko podczas budowy inżynierskich
obiektów liniowych,
·
Podobne rozwiązania w większej skali, podczas
obfitych deszczy, zwiększają retencję, zapobiegając lokalnym podtopieniom.
Tekst
źródłowy: http://www.ecozi.com/downloads/HedgeEndSubstation_000.pdf
(materiały źródłowe wykorzystano za zgodą firmy Ecozi Ltd, Warwick, Wielka Brytania)
Opracował:
Arkadiusz Kępa
Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji
Arkadiusz Kępa
Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji
(Oddział Łódzki)
0 komentarze :
Prześlij komentarz