W dniach 22-23 września 2021 r. odbył się ostatni, trzeci zjazd 47. edycji Akademii Czystszej Produkcji (tzw. edycja "Śląska", której zajęcia odbywały się Katowicach oraz on-line).
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu
„Kampania edukacyjna na temat zapobiegania zanieczyszczeniom oraz
Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, z wykorzystaniem doświadczeń Czystszej
Produkcji i EMAS” (#KampaniaGOZ) realizowanego przez Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji w latach 2019-2022, dofinansowanego w ramach umowy dotacji przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Była to pierwsza z serii trzech Akademii zaplanowanych w ramach ww. projektu (edycje o numerach
od 47 do 49). Z uwagi na istotne utrudnienia związane z pandemią - w tym lockdowny oraz obostrzenia sanitarne, co m.in. znacznie utrudniło pracę konsultantów ze szkolonymi firmami - edycja ta mocno się przedłużyła - i w związku z tą absolutnie wyjątkową sytuacją stała się pierwszą, która swoimi ramami objęła aż 3 lata kalendarzowe (od 16.12.2019 r. do 23.09.2022 r.).
Pierwszy dzień ostatniego zjazdu - wykładowy - został zorganizowany on-line. Uczestnicy m.in. wysłuchali wykładów dotyczących:
- Systemów Zarządzania Środowiskowego wg ISO 14001 i EMAS
- case study wdrażania i realizacji strategii Czystszej Produkcji w przykładowym przedsiębiorstwie (doświadczenia firmy 5PD z Jarocina)
- Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (ang. CSR) – podstawy teoretyczne oraz studia przypadków
- "Zmiana sposobu dostarczania ciepła w okresie zmniejszonego odbioru ciepła - wyłączenie magistrali północnej", zrealizowany w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Gliwice Sp. z o.o.
Należy dodać, że Projekty Czystszej Produkcji to zmiany proekologiczne, zgodne z zasadami zapobiegania zanieczyszczeniom oraz marnotrawstwu zasobów (wody, materiałów, energii) u źródeł ich powstawania. Opracowanie i co najmniej częściowe wdrożenie przez szkolone firmy takich właśnie projektów, które przyniosą korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi (pracownicy, społeczność lokalna itp.) oraz dla finansów firm (oszczędności wynikające z niższych opłat środowiskowych, mniejszych kosztów materiałowych itp.), jest podstawową częścią Akademii CP, której uzupełnienie stanowi część wykładowo-warsztatowa. Projekty CP są opracowywane pod okiem przydzielonych firmom Konsultantów - Ekspertów Czystszej Produkcji (tj. Absolwentów poprzednich edycji Akademii CP).
Drugi dzień zjazdu udało się przeprowadzić już stacjonarnie, w Parku Przemysłowo Technologicznym Ekoenergia - Efektywność, przy ul. Żeliwnej 38 w Katowicach.
W tym dniu odbyły się obrony kolejnych Projektów Czystszej Produkcji:
- "Redukcja zużycia energii elektrycznej, ograniczenie emisji spalin do atmosfery oraz minimalizacja ilości wytwarzanych odpadów", projekt zrealizowany w Logistiko Sp. z o.o.,
- "Ograniczenie oddziaływania na środowisko zgodnie z zasadami Czystszej Produkcji w zakładzie w Siemianowicach Śląskich", Nowodworski Spółka Jawna,
- "Ograniczenie strat energii cieplnej i elektrycznej oraz zużycia wody w zakładzie REZAL przy zastosowaniu strategii Czystszej Produkcji", Przedsiębiorstwo Prywatne REZAL Andrzej Aleksandrowicz,
- "Minimalizacja zużycia zasobów w JSW IT Systems Sp. z o.o.",
- "Redukcja ilości i stopnia uwodnienia odpadów szlamów lakierniczych w zakładzie produkcyjnym felg aluminiowych", Superior Industries Production Poland Sp. z o.o.,
- "Ograniczenie zużycia mediów i powstawania odpadów oraz zwiększenie świadomości i zaangażowania pracowników i studentów Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej w przedmiotowych obszarach",
- "Ograniczenie zużycia energii w Centrum Obróbki Metali CNC Numar Sp z o.o.".
- Logistiko Sp. z o.o.
- NUMAR Sp. z o.o.
Spośród firm uczestniczących w 47. Akademii CP, wcześniej Deklarację tę podpisały także:
- Nowodworski Spółka Jawna
- JSW IT Systems Sp. z o.o.
- PEC Gliwice Sp. z o.o. (PEC był już Sygnatariuszem przed rozpoczęciem Akademii)
Dzięki udziałowi w 47. Akademii CP oraz opracowaniu wymienionych powyżej Projektów CP, Dyplomy Ekspertów Czystszej Produkcji otrzymało jak dotąd 11 uczestników, którzy ukończyli zarówno część wykładowo-warsztatową, jak i projektowo-wdrożeniową Akademii. Natomiast w zespołach opracowujących Projekty CP znalazło się w sumie aż 17 osób. Ale to jeszcze nie koniec! Kilka instytucji biorących udział w 47. Akademii CP wciąż przygotowuje swoje projekty, których obrony zostaną przeprowadzone w późniejszych terminach, zatem ostateczne statystyki Akademii z pewnością będą jeszcze lepsze.
Wszystkim Absolwentom 47. edycji Akademii CP raz jeszcze serdecznie gratulujemy!
0 komentarze :
Prześlij komentarz