Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją
Przykład nr 16:
Bezkosztowe i niskonakładowe działania oszczędzające zużycie wody
Firma:
WANAS Marek Waszkiewicz, Nisko k. Rzeszowa
Branża: produkcyjna
Główne produkty: centrale wentylacyjne
Zasoby, których dotyczy to działanie:
- Woda
- Ścieki
W małej firmie WANAS, zatrudniającej ok. 25 pracowników, zaobserwowano relatywnie duże zużycie wody na potrzeby gospodarczo-sanitarno-kuchenne. Woda, służąca celom wyłącznie socjalnym, jest pobierana z wodociągu obsługiwanego przez lokalne przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji. Celem podjętych działań była zatem redukcja nadmiernego zużycia wody.
Zastosowane rozwiązanie:
Zastosowano następujące rozwiązania:
- Obniżenie ciśnienia wody z 2,7 bara do 2,00 bara, poprzez zastosowanie dodatkowych zaworów regulacyjnych (potwierdzone pomiarami ciśnienia przed i po regulacji)
- Zakup i instalacja 7 szt. tzw. perlatorów (czyli niedrogich, wodooszczędnych końcówek, nakładanych na końce wylewek, zmniejszających ilość wydostającej się przez nie wody bez zmniejszenia komfortu mycia – patrz: zdjęcie).
Wdrożenie projektu zostało wsparte kampanią informacyjną na terenie firmy pt. „oszczędzaj wodę”.
- Ograniczono zużycie wody na cele socjalno-bytowe o 19%, co przekłada się na ok. 22 m3 wody oraz oszczędności w wysokości ok. 900 zł rocznie
- Podniesienie świadomości w zakresie oszczędzania zasobów wśród pracowników firmy, dzięki przeprowadzonej kampanii informacyjnej pt. „Liczy się każda kropla!”
Przed zamontowaniem -> Perlator -> Kran z perlatorem
fot. WANAS Marek Waszkiewicz
fot. WANAS Marek Waszkiewicz
Plakat przygotowany w ramach wewnętrznej kampanii firmy WANAS „Liczy się każda kropla!”
- Sprawozdanie z Projektu CP nr 5ind.779, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie WANAS Marek Waszkiewicz: „Ograniczenie zużycia wody na cele socjalno-bytowe w firmie Wanas przy zastosowaniu strategii Czystszej Produkcji”
- Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę WANAS Marek Waszkiewicz
Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.
0 komentarze :
Prześlij komentarz