Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją
Przykład nr 41:
Zmiana sposobu dostawy i magazynowania wybranych tworzyw sztucznych z jednorazowych worków i big-bagów na transport cysternami samochodowymi i przechowywanie w silosach
Firma: PPHU Polipack Sp.J. I. Więckowska i K. Kolmetz, Gościcino
Branża: opakowaniowa
Główne produkty: opakowania z tworzyw sztucznych dla przemysłu kosmetycznego, farmaceutycznego, spożywczego i tytoniowego, z możliwością nadruku i etykietowania
Zasoby, których dotyczy to działanie:
- Energia elektryczna
- Materiały
- Surowce wtórne
- Odpady
- Emisje do atmosfery
Granulaty tworzyw sztucznych były dostarczane do firmy w workach 25 kg (które po rozładunku stawały się odpadami) oraz w big-bagach. Konieczne było też stosowanie palet, które mogły ulec uszkodzeniu, a także wymagały magazynowania i dodatkowego transportu, np. z powrotem do dostawców) oraz wózków widłowych (zużycie energii elektrycznej). Procesy logistyczne powodowały m.in. uciążliwości przy rozładunku (dużo pracy manualnej – np. przesypywanie zawartości worków do baniaków, ręczny zasyp tworzywa do produkcji). Dostarczone partie materiału zajmowały znaczną część miejsca magazynowego. Występowało też ryzyko zanieczyszczenia materiału.
Zastosowane rozwiązanie:
Zastosowane rozwiązanie:
Na terenie firmy zamontowano 2 silosy do tworzywa PET oraz 2 silosy do tworzywa PP (każdy z nich zawiera dwie komory po 57 m3 objętości), do których może być materiał przywożony i ładowany cysternami samorozładowczymi. Wprowadzono silosy co będzie bardzo korzystne z punktu widzenia ergonomii pracy oraz kwestii środowiskowych, co jest widoczne w wymienionych poniżej efektach.
Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:
- Wyeliminowanie odpadów z big-bagów i worków, zmniejszenie wykorzystania palet (łącznie redukcja odpadów o ok. 100 Mg/rok)
- Oszczędności ok. 101,4 tys. zł/rok (okres zwrotu: ok. 11 lat i 4 miesiące)
- Oszczędność energii – brak wykorzystania wózków do rozładunku big-bagów/palet z dostarczanymi do firmy materiałami
- Poprawa ergonomii pracy pracowników
- Zwolnienie przestrzeni magazynowej
- Bezpieczniejsze przechowywanie surowca, mniejsze ryzyko zabrudzenia (ze strony palet i samego big baga)
Nowe silosy do magazynowania materiału (tworzywa PET) podczas ich montażu
Źródła:
- Sprawozdanie z Projektu CP nr 7ind.785, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie PPHU Polipack Sp.J. I. Więckowska i K. Kolmetz: "Zmiana sposobu dostawy i magazynowania wybranych tworzyw sztucznych z jednorazowych big-bagów na transport samochodowymi cysternami i przechowywanie w silosach"
- Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę PPHU Polipack Sp.J.
0 komentarze :
Prześlij komentarz