Laminat monomateriałowy
fot. PAK Sp. z o.o.
fot. PAK Sp. z o.o.
Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją
Przykład nr 46:
Zastąpienie wielomateriałowych laminatów do opakowań spożywczych recyklingowalnymi laminatami monomateriałowymi
Firma: Firma Handlowo-Produkcyjna PAK Sp. z o.o., Toruń
Branża: tworzywa sztuczne
Główne produkty: wyroby dla przemysłu spożywczego: folie, laminaty i opakowania foliowe, etykiety i metki cenowe, owijki, osłonki do wędlin i serów
Zasoby, których dotyczy to działanie:
- Materiały
- Odpady
Koszt wdrożenia: Wysoki
(ok. 360 000 zł, w tym koszty: pracownicze, materiałów użytych do prób, badań w certyfikowanych laboratoriach zewnętrznych)
Opis problemu:
(ok. 360 000 zł, w tym koszty: pracownicze, materiałów użytych do prób, badań w certyfikowanych laboratoriach zewnętrznych)
Opis problemu:
Zgodnie z regułami UE dotyczącymi gospodarki w obiegu zamkniętym GOZ cele dotyczące wykorzystania i recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych będą wynosiły 50% do 2025 roku i 55% do 2030 r. W związku z powyższym, branża producentów opakowań z tworzyw sztucznych pracuje nad zastąpieniem opakowań wielomateriałowych opakowaniami monomateriałowymi nadającymi się do recyklingu, przy zachowaniu wymagań dot. opakowań do żywności. Zachodzi więc potrzeba zwiększonej recyklingowalności opakowań z tworzyw sztucznych, tym bardziej, że wciąż występuje zapotrzebowanie na opakowania jednorazowe (co doskonale pokazała pandemia COVID-19). Największe sieci handlowe od końca 2019 roku wprowadzają własne wytyczne polegające na obowiązku pakowania żywności w tzw. monolaminaty (tzn. laminaty wykonane z jednego rodzaju tworzywa sztucznego).
Zastosowane rozwiązanie:
Zastosowane rozwiązanie:
W efekcie przeprowadzonych prac badawczych, ulepszono wyrób opakowaniowy (laminat foliowy), poprzez opracowanie własnego laminatu monomateriałowego do pakowania żywności, zastępującego trudne do recyklingu laminaty wielomateriałowe.
Cele szczegółowe wdrożonego projektu objęły:
- Wykorzystanie rozwiązania monomateriałowego pozwalającego na 100% recykling opakowania
- Zachowanie jak najwyższej barierowości co zapobiega psuciu się żywności oraz pozwala na ograniczenie / wyeliminowanie dodawania konserwantów do żywności
- Zapewnienie szerokiego zakresu temperatury zgrzewania, co pozwala na szybkie pakowanie
Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:
- Pełna recyklingowalność nowego produktu (mniej odpadów niezdatnych do recyklingu)
- Zastąpienie, na obecnym etapie, starego laminatu nowym w 40%
- Oszczędności ekonomiczne – na czas realizacji projektu oszacowano na poziomie 15% niestety z uwagi na obecne wahania cen surowców trudne do potwierdzenia
- Okres zwrotu oszacowano na ok. 6 miesięcy
- Sprawozdanie z Projektu CP nr 5ind.781, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie PAK Sp. z o.o.: „Działalność BiR ukierunkowana na eliminowanie nieekologicznych wielomateriałowych laminatów na rzecz recyklingowalnych laminatów monomateriałowych”
- Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę PAK Sp. z o.o.
0 komentarze :
Prześlij komentarz