Źródło: eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.
Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją
Przykład nr 59:
Redukcja zużycia folii stretch w procesie transportu zewnętrznego poprzez zastosowanie tekturowej skrzyni o rozmiarze palety
Firma: eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o., Zielona Góra
Branża: e-commerce, logistyczna
Zasoby, których dotyczy to działanie:
- Materiały
- Odpady (wprowadzone opakowania na rynek, finalnie odpady w miejscu docelowym)
Spółka postanowiła wyeliminować folię stretch w procesie transportu zewnętrznego. Przetestowano różne rozwiązania, które trwały sposób zabezpieczałyby produkty wysyłane na dalekie trasy.
Zastosowane rozwiązanie:
Jednym z testowanych rozwiązań były tekturowe skrzynie o rozmiarze palety.
Po pomyślanych testach od sierpnia wdrożono je do zabezpieczania wysyłanych produktów w procesie transportu towaru zewnętrznego na wszystkich kierunkach.
Wdrożenie tekturowych skrzyni pozwoliło na płynne przejście zmian w procesie wysyłkowym oraz zmianę
dotychczasowej metody zabezpieczania produktów w transporcie zewnętrznym, pozwalającym na eliminację użycia folii stretch w procesie oraz redukcję masy wprowadzonych opakowań foliowych wraz z produktem.
Projekt został wdrożony z początkiem sierpnia 2022 r. i jest ciągle udoskonalany.
Spółka rozważa także możliwość wprowadzenia tekturowych pokryw, które miałaby stanowić zabezpieczenie przed dostępem do wnętrza podczas transportu oraz wzmocnić całość konstrukcji skrzyni.
Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:
- Ograniczenie ilości wprowadzanych opakowań foliowych wraz z produktem (wg oszacowań firmy: redukcja zużycia folii stretch o około 125 tys kg rocznie, co w przeliczeniu na km2 daje nam około 11 820 km2 folii)
- Zredukowanie kosztów Spółki z tytułu użycia folii w procesie o ok. 1 743 500 zł rocznie (koszty zakupu folii stretch maszynowej). Dodatkowe oszczędności wynikają także z rezygnacji z leasingu i serwisu owijarek do folii stretch, których koszty to ok. 439 tys zł/rok. Zwrot nakładów jest na szacunkowym poziomie 45% w skali roku
- Polepszenie warunków pracy (bardziej ergonomiczny sposób pracy ze skrzyniami tekturowymi)
- Ponad 9-krotna poprawa wydajności pracowników (na podstawie przeliczenia roboczogodzin w procesie formowania i zabezpieczania palet)
- Poprawa wskaźnika wypełnienia auta – wzrost o prawie 20%, co realnie przekłada się na redukcję ilości zamawianych transportów
- Poprawa wskaźnika ilości przesyłek na jednostkę transportową o prawie 20%
Źródło: eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.
0 komentarze :
Prześlij komentarz