15 grudnia 2023 r., po 6 tygodniach intensywnych prac, zakończyła się 13 edycja on-linowej tzw. indywidualnej Akademii Czystszej Produkcji. Siedem Pilotażowych Projektów zaprojektowanych zgodnie ze strategią CP podczas 13.indACP zostało wdrożonych. Wszystkie wpłyną na łagodzenie zmian klimatu oraz są zgodne z obecnie obowiązującymi strategiami UE jak Gospodarki o Obiegu Zamkniętym czy Dekarbonizacja oraz wpisują się w rozporządzenia UE tj. Europejskiego Zielonego Ładu w tym Fit for 55, czy Taksonomii.
Dla przypomnienia
„Czystsza Produkcja” (CP) jest strategią ochrony środowiska polegającą na ciągłym, zintegrowanym, zapobiegawczym działaniu w odniesieniu do procesów, produktów i usług, zmierzającym do zwiększenia efektywności produkcji/usług, efektywności energetycznej oraz redukcji ryzyka dla ludzi i środowiska.
„Gospodarka o Obiegu Zamkniętym” (GOZ) polega na zamykaniu obiegu w cyklu życia produktów. W praktyce oznacza to maksymalne wykorzystanie potencjału produktu co prowadzi do minimalizacji powstawania odpadów a po zakończeniu jego cyklu życia – ponowne wykorzystanie, czyli powrót do początku cyklu- . GOZ jest także kluczowym elementem walki z katastrofą klimatyczną. Skupia się na znaczącym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery m.in. dzięki zredukowaniu wydobycia i przetwarzania surowców nieodnawialnych i zminimalizowaniu ilości odpadów.
„Dekarbonizacja” Proces polega na systematycznym ograniczaniu emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery, by finalnie całkowicie zaprzestać ich emisji. Celem strategii dekarbonizacji jest zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko poprzez mechanizmy optymalizacji i wzrost wydajności obejmujące efektywne wykorzystywanie energii, przechodzenie na jej odnawialne źródła, minimalizację odpadów czy świadomy wybór dostawców. W świetle obecnych przepisów, regulacji, presji ze strony inwestorów i klientów, przedsiębiorstwa muszą opracować skuteczną strategię dekarbonizacji w celu zmniejszenia swojego negatywnego wpływu na klimat i środowisko. Towarzyszące tej unijnej strategii działania, takie jak Europejski Zielony Ład czy Taksonomia UE, wspierać będą przepływanie środków finansowych w stronę inwestycji służących ograniczaniu emisji oraz adaptacji do zmiany klimatu.
Europejski Zielony Ład (EZŁ) Pakiet inicjatyw, którego celem jest przekształcenie UE w sprawiedliwe i dostatnie społeczeństwo żyjące w nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarce, charakteryzującej się:
- zerowym poziomem emisji gazów cieplarnianych netto w 2050 r.,
- rozdzieleniem wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów,
- równym poziomem życia we wszystkich regionach świata.
Fit for 55 to zestaw wniosków ustawodawczych w EZŁ mających zmienić i uaktualnić unijne przepisy oraz wprowadzić nowe inicjatywy:
- Redukcja emisji o min. 55% do 2030 roku,
- 40% energii pochodzącej z OZE,
- Zmniejszenie zużycia energii o min. 9% do 2030 roku,
- 49% udziału OZE w energii wykorzystywanej w budynkach,
- Wprowadzenie granicznego podatku węglowego,
- Zmiany związane z opłatami za emisje w ramach EU ETS m.in. w lotnictwie i żegludze,
- Samochody rejestrowane - niskoemisyjne.
„Taksonomia” to potoczna nazwa nowego aktu prawnego Unii Europejskiej w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje – zrównoważone środowiskowo. Nowe przepisy mają zwiększyć poziom ochrony środowiska poprzez przekierowanie kapitału z inwestycji szkodzących środowisku na bardziej ekologiczne alternatywy. Dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako zrównoważona środowiskowo, jeżeli łącznie spełnia cztery warunki, tj.:
- wnosi istotny wkład w realizację co najmniej jednego z sześciu nw. celów środowiskowych Taksonomii,
- łagodzenie zmian klimatu,
- adaptacja do zmian klimatu,
- zrównoważone wykorzystywanie i ochrona zasobów wodnych i morskich,
- przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym,
- zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola,
- ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów,
- nie wyrządza poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych,
- jest prowadzona zgodnie z minimalnymi gwarancjami,
- spełnia techniczne kryteria kwalifikacji.
Nasze Pilotażowe Projekty CP (PPCP) zrealizowane w 13.IndACP są działaniem potwierdzającym , że w firmach: prowadzone działania są zgodne z GOZ i Dekarbonizacją - pokazujemy efektywne wykorzystywanie energii, przechodzenie na odnawialne źródła, minimalizację odpadów i zasobów naturalnych. Efektem z wdrożenia PPCP to łagodzenie klimatu co pozwala wpisać się w tematykę Taksonomii. Ponadto nasze PPCP są dla firm wsparciem w obliczaniu śladu węglowego i niejako rekomendacją do stosowania Taksonomii. Zmiany klimatyczne, spowodowane czynnikami antropogenicznymi, stanowią obecnie jeden z najważniejszych problemów środowiskowych. Różne gazy cieplarniane w niejednakowym stopniu przyczyniają się do globalnego ocieplenia, zaś ekwiwalent dwutlenku węgla pozwala porównywać emisje różnych gazów na wspólnej skali.
Przedsiębiorstwa na całym świecie, także w Polsce, decydują się na obliczenie śladu węglowego głównie dla konkretnego produktu lub dla całej firmy. Miarą śladu węglowego jest CO₂e - ekwiwalent dwutlenku węgla.
A my ślad węglowy obliczmy dla konkretnego działania – projektu CP aby pokazać że działamy zapobiegawczo na zmiany klimatu. Dzięki naszym PPCP w 13.indACP przyczyniliśmy się do redukcji śladu węglowego o ponad 1000 MgCO2/rok
Nasze PPCP to nasz wysiłek na rzecz łagodzenia klimatu i są działaniami poprawiającymi zrozumienie oraz stosowanie GOZ, Dekarbonizacji w tym Taksonomii.
Dla potwierdzenia przedstawiamy działania zrealizowane w 7 PPCP.
I. Trzy PPCP dotyczyły obiegów zamkniętych, minimalizując odpady papierowe, folie, olej hydrauliczny i energię cieplną
W firmie Heinz-Plastics Polska z siedzibą w Działdowie zrealizowano projekty pt. „Minimalizacja negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez zmniejszenie zużycia oleju hydraulicznego w procesie produkcji opakowań z tworzyw sztucznych – równoległy proces filtrowania”.
Celem było max. wydłużenie interwału pomiędzy wymianami oleju dzięki utrzymaniu
jego parametrów na optymalnym poziomie poprzez zastosowanie dodatkowego układu zewnętrznego, który wspomaga proces filtrowania i odbywa się to równolegle w czasie pracy maszyn. Specjalnie urządzenie jest podłączane do zbiornika maszyny, skąd olej jest przepompowywany przez specjalny układ filtrów (w tym dodatkowy magnetyczny), który oczyszcza zawartość zbiornika z nieporządnych substancji i uzdatnia olej, co wydłuża nawet kilkukrotnie czas jego pracy bez utraty parametrów. Równoległe filtrowanie oleju powoduje, że ma on stałe optymalne parametry techniczne w czasie. Ma to pozytywny wpływ na polepszenie stabilności pracy maszyn i na zwiększenie efektywności produkcji gdyż proces oczyszczania oleju odbywa się równolegle podczas cyklu pracy maszyny, co redukuje czas wymian i powoduje brak niezbędnych przestojów. Stabilne parametry pracy wydłużaj także żywotność podzespołów i części maszyn.
Firma planuje działania pro-środowiskowe, zgodnie ze strategią CP w tym:
- Zastępowanie transportowych kartonów papierowych jednorazowego użytku tackami termoformowanymi wielokrotnego użytku.
- Dalsza modernizacja oświetlenia – wymiana na świetlówki LED.
- Dalsza modernizacja parku maszynowego – wymiana maszyn hydraulicznych na elektryczne.
- Montaż Instalacji fotowoltaicznej.
W firmie Heinz-Glas Działdowo Sp. z o.o. zrealizowano projekt pt. „Optymalizacja zużycia opakowań karton / folia” W zakres projektu wykonano:
- Standaryzację rozmiaru kratownic oraz tacek do pakowania jako jeden rodzaj opakowań do kilku asortymentów co pozwoliło na - przedłużenie produkcji, zminimalizowanie odpadu bieżącego po produkcji. ( w chwili obecnej ze względu na brak pakowania linia produkcyjna jest zatrzymywana w nocy).
- Zastosowanie metody FIFO na magazynie w celu zmniejszenia ilości odpadów opakowań ze względu na stan.
- Zakup i montaż maszyny do pakowania w stretch – palety z gotowym wyrobem foliowane „stretchem” co zmniejszy ilość używanej folii.
oraz zastosowano efektywniejsze planowanie produkcji.
Firma planuje działania pro-środowiskowe, zgodnie ze strategią CP w tym:
- Montaż paneli fotowoltaicznych.
- Wykonać analizę możliwości użycia wielokrotnego wapna w instalacji filtra DUR.
- Montaż oświetlenia LED (wymiana).
- Montaż czujników ruchu (tam gdzie jest możliwość).
- Wykonać analizę możliwości sprzedaży ciepła do okolicznych ciepłowni.
- Sprawdzić możliwość używania czyściwa „MEWA” (wielokrotnego użytku) w działach Przebudowy oraz Regeneracji Form.
W firmie 2 HD SP. z o.o. z siedzibą w Działdowie zrealizowano projekt pt. „Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz energii przeznaczonej na ogrzewanie obszaru produkcji poprzez odzysk ciepła w systemie wentylacji sprężarek”. To obieg zamknięty dot. wykorzystania energii cieplnej poprzez wprowadzeniu odzysku ciepła w systemie wentylacji z obszaru sprężarek na obszar produkcji. Przejście na efektywny system odzysku ciepła przyczyni się do znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych związanych z procesem ogrzewania obszaru produkcji. To z kolei wpłynie korzystnie na jakość powietrza i zmniejszy negatywne skutki zanieczyszczeń dla zdrowia społeczności lokalnej.
Firma planuje działania pro-środowiskowe, zgodnie ze strategią CP w tym:
- Możliwość odzysku ciepła z pieców malarskich.
- Wprowadzenie lakieru ze zmniejszoną emisją VOC z 10 do 2%.
- Zastosowanie w nowej linii lakierniczej systemu odzysku ciepła z pieca suszącego do podgrzewania powietrza wykorzystywanego w procesie.
- Wdrożenie systemu wspierającego precyzyjna kontrole ilości zużytej farby.
Efekty ekologiczne z wdrożenia tych trzech ww projektów zestawiono w tabeli nr 1.
Tabela nr 1 Efekty ekologiczne z trzech PPCP wdrożonych podczas 13.indACP
II. Cztery PPCP dotyczyły efektywnego wykorzystywania energii oraz przechodzenie na odnawialne źródła energii
W firmie Modultop Sp. z o.o. z siedzibą w Płocku, zrealizowano projekt pt. „Poprawa efektywności energetycznej w wyniku działań optymalizujących zużycie energii w hali produkcyjnej”
Wdrożenie tego projektu wpłynie na zmniejszenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych dzięki zmniejszeniu produkcji energii, ale także będzie realnym źródłem oszczędności.
W celu poprawy efektywności energetycznej zostały:
- zamontowane dwa destryfikatory powodujące odzysk ciepła pochodzącego z pracy maszyn produkcyjnych, a następnie wykorzystanie go do ogrzewania budynku.
- zastosowano energooszczędne oświetlenie ledowe, 24 lampy ledowe o mocy 80W oraz wydzielono niezależne strefy oświetlenia hali produkcyjnej, tak aby oświetlenie było używane tylko gdy pracują poszczególne maszyny oraz doświetlone były niezbędne ciągi komunikacyjne.
- wykorzystano odnawialne źródeł energii, fotowoltaiczna o mocy 50 kW, zamontowane na dachu budynku firmy pozwala nam wytwarzać na własny użytek z maksymalnym wykorzystaniem energii elektrycznej produkowanej przez naszą instalację fotowoltaiczną. Przy planowaniu zmian pracy stanowisk najbardziej energochłonnych bazujemy na prognozach pogody.
W miarę możliwości piec do laminowania uruchamiany jest w godzinach produkcji energii przez instalację fotowoltaiczną.
Zainstalowano panele fotowoltaiczne o mocy 40 kW w celu zwiększenia energii elektrycznej produkowanej ze słońca.
Firma planuje działania pro-środowiskowe, zgodnie ze strategią CP w tym:
- Wymienić pojazdy spalinowe na elektryczne.
- Zbudować łącznik między dwoma halami w celu odzysku nadmiernego ciepła pochodzącego z jednej hali i aby zmniejszyć pobór energii cieplnej na drugiej hali.
W firmie JassBoard Sp. z o.o. zrealizowano projekt pt. „Ograniczenie śladu węglowego przedsiębiorstwa poprzez inwestycję w odnawialne źródła energii – budowa farmy fotowoltaicznej na dachu zakładu w Dąbrowie Górniczej firmy”.
Zainstalowano panele o mocy 1240 kW
Firma mając na względzie poprawę warunków środowiskowych oraz uwzględniając potrzeby przedsiębiorstwa skupiła się na instalacji farmy fotowoltaicznej na dach , dzięki której w zrównoważony sposób oraz z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii będzie czerpać energię niezbędną do funkcjonowania przedsiębiorstwa zakładzie produkcyjnym w Dąbrowie Górniczej.
Firma planuje działania pro-środowiskowe, zgodnie ze strategią CP w tym:
- Budowa farmy fotowoltaicznej na dachu obiektu w Czachorowie,
- Wdrożenie systemu elektronicznego poboru części z magazynu i eliminację papierowego obiegu dokumentów,
- Filtrację przepracowanego oleju w celu ponownego wykorzystania,
- Poszukiwania możliwości ponownego wykorzystania krążków zabezpieczających rolki z papierem,
- Rozwoju kampanii edukacyjnych dla pracowników dotyczących zużycia mediów, śladu węglowego, gospodarki odpadami (w myśl GOZ),
W Firmie EMIX Sp. z o.o. z siedzibą w Rusinowie k/ Rypina wdrożono projekt pt. „Wdrożenie rozwiązań energooszczędnych, zmniejszenie śladu węglowego poprzez rozbudowę instalacji PV”
Zainstalowano panele o mocy 50 kW.
Spowoduje to dalsze ograniczenie śladu węglowego przedsiębiorstwa poprzez inwestycję w panele fotowoltaiczne (odnawialne źródła energii). Dzięki rozbudowie przedsiębiorstwo będzie miało do dyspozycji wraz z już istniejącą instalacją PV o mocy 150 kW.
Firma planuje działania pro-środowiskowe, zgodnie ze strategią CP w tym:
- Ograniczenie zużycia foli stretch w transporcie wewnętrznym
- Eliminacja lub ograniczenie użycia worków papierowych do transportu półproduktów
- Wprowadzenie recyklingowalnych (jednomateriałowych) opakowań dla kisieli, budyni i galaretek
- Eliminacja etykiet samoprzylepnych, nadruk bezpośrednio na opakowania zbiorcze
W firmie Przedsiębiorstwo Inżynieryjne San-System Sp. z o.o. z siedzibą w Olecku zrealizowano projekt pt. „Redukcja kosztów zakupu energii elektrycznej oraz zmniejszenie śladu węglowego poprzez uruchomienie pionowej elektrowni wiatrowej o mocy 9,8 kW na budynku biurowym firmy”.
Zainstalowano wiatrak o mocy 9,8 kW.
W celu zmniejszenia uzależnienia od importowanej energii a zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w firmie oraz zmniejszenia kosztów energii elektrycznej, który w ostatnich okresach okazał się dość wysokim kosztem w działalności firmy. Wytworzenie energii wiatrowej nie wiąże się z jakąkolwiek emisją trujących związków do atmosfery, nie zostają także żadne odpady. Wiatr to odnawialne źródło energii, dzięki inwestycji w zakup i montaż takiego rozwiązania firma zaoszczędzi na stałych kosztach utrzymania. Montaż takiego rozwiązania niesie dla firmy też szanse na rozszerzenie działalności a w przyszłości wykorzystywanie energii z wiatru w realizowanych przez firmę projektach.
Firma planuje działania pro-środowiskowe, zgodnie ze strategią CP w tym:
- Zorganizować akcję sadzenie drzew przez pracowników.
- Wstawienie fotokomórek ograniczających zużycie światła w hali magazynowej.
- Uzyskać dofinansowanie do zakupu rowerów elektrycznych do użytku miejskiego jako środek transportu do pracy.
Efekty ekologiczne z wdrożenia tych czterech ww. projektów zestawiono w tabeli nr 2.
Tabela nr 2 Efekty ekologiczne z czterech PPCP wdrożonych podczas 13.indACP
Efekty ekonomiczne i społeczne dla poszczególnych PPCP wdrożonych podczas 13.indACP przedstawiono w tabeli nr 3.
Tabela nr 3 Efekty ekonomiczne i społeczne PPCP wdrożonych podczas 13.indACP
Łącznie uzyskane efekty z PPCP zrealizowanych w 13.indACP:
EKOLOGICZNE
- zmniejszenie śladu węglowego ok. 1081 MgCO2
- zaoszczędzenie zasobów naturalnych
- węgiel - ok. 215 Mg
- gaz ziemny – ok. 40000 m3
- drewno (drzewa)
- minimalizacja odpadów
- popiołu ponad 20 Mg/rok ze spalania węgla
- tektury ok. 3,7 Mg/rok
- foli ok. 15,6 Mg/rok
- redukcja energii:
- elektrycznej o ok. 14 MWh/rok
- cieplnej o ok. 4 GJ/rok
- przejście na odnawialne źródła energii
- 1284 kW – panele fotowoltaiczna
- 9,8 kW – energia wiatrowa
EKONOMICZNE
Nakłady inwestycyjne potrzebne na wdrożenie 7 PPCP to ok. 6 mln PLN.
Oszczędności ok. 2,1 mln PLN/rok.
Okres zwrotu od niecałego roku do ok 6 lat (średni okres zwrotu to ok 2,8 lat).
SPOŁECZNE
Wzrost świadomości ekologicznej poprzez:
- Kształtowanie proekologicznych postaw wśród współpracowników, podwykonawców, dostawców i klientów poprzez cykliczną edukacje ekologiczną
- Kształtowanie racjonalnego postępowania z wytwarzanymi odpadami
- Poszerzenie wiedzy pracowników i uwrażliwienie ich na problem minimalizacji odpadów
Zapoznanie pracowników ze strategią Czystszej Produkcji i procedurą Minimalizacji Odpadów.
Uświadomienie o potrzebie dbałości o środowisko naturalne ok. 1700 osób.
Zmniejszenie wpływu na zmiany klimatyczne Pozostawienie zasobów naturalnych dla przyszłych pokoleń.
Poprawa warunków pracy.
Poprawienie wizerunku firm, jako firm przyjaznych środowisku wśród społeczności lokalnej i szerokiej rzeszy klientów, dostawców.
28.12.2013 r.
Opracowała
Anna Wójcik
Kierownik 13.indACP
0 komentarze :
Prześlij komentarz