Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , » Obchody 35-lecia Czystszej Produkcji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (Warszawa, 26 listopada 2024 r.)

Obchody 35-lecia Czystszej Produkcji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (Warszawa, 26 listopada 2024 r.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on poniedziałek, 2 grudnia 2024 | 15:38



26 listopada 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, odbyła się konferencja „35 lat Czystszej Produkcji – na drodze do GOZ i dekarbonizacji przemysłu”, zorganizowana z okazji 35-lecia powołania przez ONZ/UNEP międzynarodowego Programu Czystszej Produkcji (CP), w tym Polskiego Programu CP.


Przypominamy, że utworzenie programu Czystszej Produkcji (ang. "Cleaner Production") zostało ogłoszone jesienią 1989 r., podczas konferencji zorganizowanej w Warszawie pod hasłem „Przemysł i środowisko”, w którym poza przedstawicielami ONZ uczestniczyli m.in. reprezentanci ówczesnego polskiego ministerstwa właściwego do spraw środowiska. Wkrótce po tym spotkaniu uruchomiony został pierwszy pilotażowy krajowy program CP - w Polsce, który powstał i rozwijał się przez długie lata pod przewodnictwem Profesora Zygfryda Nowaka, dzięki dotacji Rządu Norwegii, a następnie dzięki dotacjom NFOŚiGW. „Polski Ruch Czystszej Produkcji” szybko stał się wzorem i inspiracją dla innych krajów, jako pionier promowania i wdrażania działań z zakresu zapobiegania zanieczyszczeniom i nadmiernemu zużyciu zasobów naturalnych, kładących podwaliny pod jeden z najważniejszych dziś trendów, jakim jest Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (GOZ).

 
Tegoroczna, jubileuszowa konferencja, została zorganizowana, podobnie jak 35 lat temu: w Warszawie, jesienią, z udziałem m.in. przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska – w tym Pana Ministra Krzysztofa Bolesty – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Przewodniczącego Kapituły Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości, a także z udziałem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - Pani Minister Joanny Piekutowskiej. Zaproszenie przyjęło wiele osobistości i instytucji, m.in. przedstawicie Państwowej Inspekcji Pracy, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, członkowie Zarządu Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji, a także przedstawiciele firm uczestniczących w Ruchu CP.

Wiadomość wideo do uczestników konferencji skierował Honorowy Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji - Prof. dr hab. inż Zygfryd Nowak:





Stół prezydialny Konferencji. Od lewej: Michał Cichy - Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji, Minister Krzysztof Bolesta - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Agnieszka Tomaszewska - Pełnomocnik ds. Zarządzania Środowiskowego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Minister Joanna Piekutowska - Główny Inspektor Ochrony Środowiska
Fot.: Biuro Prasowe MKiŚ

 
Honorowy patronat nad konferencją objęły: Global Compact Network Poland oraz Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.


 
Patronatów medialnych udzieliły czasopisma „Czystsza Produkcja i Eko-zarządzanie”, „Ekologia” i „Przegląd Techniczny” oraz portal „Teraz-środowisko”:
 
 
 
Konferencję rozpoczęło przemówienie Wiceministra Klimatu i Środowiska, Przewodniczącego Kapituły Polskiego Rejestru CP i OP - Pana Krzysztofa Bolesty. W swoim wystąpieniu Minister podkreślił m.in., że Ministerstwo Klimatu i Środowiska docenia działania Ruchu Czystszej Produkcji, który powstał jesienią 1989 r. - w Polsce. Dodał, wspieranie tych działań przez Ministerstwo znajduje odzwierciedlenie m.in. w Jego uczestnictwie w Kapitule ww. Rejestru. Minister zaznaczył, że działalność Stowarzyszenia wspaniale wspiera europejskie strategie i programy jak Gospodarka o Obiegu Zamkniętym czy Europejski Zielony Ład, a także przyczynia się do dekarbonizacji polskiego przemysłu. Docenił także osiągnięcia Polskiego Programu CP, w tym 65 zakończonych edycji Akademii Czystszej Produkcji, w ramach których opracowanych zostało 871 pilotażowych Projektów CP, przeszkolono 1178 instytucji oraz nadano też 1748 dyplomów Ekspertów Czystszej Produkcji (pracujących na rzecz ochrony środowiska i wdrażania GOZ w firmach). Dzięki ww. działaniom 340 firm uzyskało Świadectwa CP, a 88 dołączyło do Polskiego Rejestru CP i OP. Minister przekazał też gratulacje i podziękowania za pracę na rzecz Czystszej Produkcji Zarządowi, Twórcom, Członkom i Współpracownikom Stowarzyszenia Polski Ruch CP.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili także:
  • Pan Minister Joanna Piekutowska - Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Patron Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości,

  • Pan Kamil Wójcik - Wiceprezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Patrona niniejszej Konferencji (członkiem ww. Federacji jest m.in. Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji)
 
Minister Krzysztof Bolesta przekazał na ręce Prezesa Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji list gratulacyjny dla Zarządu Stowarzyszenia:



Przekazane gratulacje i życzenia ze strony Ministra Bolesty to duma i wielka radość, ale też - jak czujemy - zobowiązanie do dalszej wytężonej pracy na rzecz ochrony środowiska w firmach, co realizujemy głównie poprzez Akademie Czystszej Produkcji. W ramach Akademii pomagamy firmom wdrażać (lub doskonalić) ich Systemy Zarządzania Środowiskowego (SZŚ), budując tym samym systemy zgodne z zasadami i wytycznymi Ruchu Czystszej Produkcji (tzw. SZŚ wg CP). Formą certyfikacji takiego systemu jest Świadectwo Czystszej Produkcji, a najwyższym wyróżnieniem - wpis do Polskiego Rejestru CP i OP.
 
W ramach wdrażania SZŚ - oraz związanego z tym przeglądu środowiskowego - pomagamy firmom identyfikować możliwe zmiany/usprawnienia proekologiczne, tym samym tworząc wspólnie z firmami - oraz dla nich - plany działań na przyszłość. Jeden z wygenerowanych pomysłów (tzw. Pilotażowy Projekt Czystszej Produkcji) jest opisywany w formie sprawozdania (wraz z wyliczonymi efektami) - oraz wdrażany już w trakcie Akademii (część projektów jest już zakończona na koniec Akademii CP).
 
Wdrażane w szkolonych firmach projekty przynoszą potrójne korzyści: ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. Wybrane efekty ekologiczne projektów realizowanych w ramach tzw. "indywidualnych" Akademii Czystszej Produkcji (wg nowej formuły - bardzo intensywnej, trwającej ok. 2 miesiące, częściowo online'owej i adresowanej do niewielkiej grupy firm) podsumowano w poniższej tabeli. Warto dodać, że w ramach 17 już edycji "indywidualnych" Akademii CP zrealizowano projekty w 81 firmach. Nakłady na te projekty to prawie 45 mln zł, jednak łączne oszczędności w skali 1 roku to prawie 24 mln zł. Okresy zwrotu w poszczególnych projektach są bardzo różne - od kilku dni, do ok. 14 lat. W ujętych w poniższym zestawieniu Akademiach wykształconych zostało 144 Ekspertów Czystszej Produkcji.
 
Właśnie takich efektów chcemy przynosić jak najwięcej!



Przekazanie listu z gratulacjami dla Zarządu Stowarzyszenia Polski Ruch CP, na ręce Prezesa Stowarzyszenia - Michała Cichego, przez Sekretarza Stanu w MKiŚ, Przewodniczącego Kapituły Polskiego Rejestru CP i OP - Ministra Krzysztofa Bolestę
Fot.: Biuro Prasowe MKiŚ



Następnie dokonano wręczenia certyfikatów potwierdzających wpis w Polskim Rejestrze Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości - najwyższym, najbardziej wymagającym, ale też najbardziej prestiżowym Rejestrze w Polskim Ruchu CP.
Wręczenia dokonał Minister Krzysztof Bolesta, razem z Prezesem Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji Michałem Cichym oraz Panią Agnieszką Tomaszewską z MKiŚ.
 
Przypominamy, że Patronami Polskiego Rejestru CP i OP są Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Główny Inspektor Ochrony Środowiska oraz Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji.
 


 
Wręczenie certyfikatu wpisu do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości nowo zarejestrowanej firmie: "AMAR Cendrowscy" s.c.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


 
Wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji, dla firmy FAMED Żywiec Sp. z o.o.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ

 
Wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji, dla firmy CEMEX Polska Sp. z o.o. Zakład Cementownia Chełm
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji, dla Zakładów Automatyki "POLNA" S.A.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji, dla Gliwickich Zakładów Urządzeń technicznych "GZUT" S.A.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji, dla firmy "Galwanizer" Sp. z o.o.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji, dla Instytutu Tele- i Radiotechnicznego w Warszawie (Sieć Badawcza Łukasiewicz)
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji, dla firmy BOLIX S.A.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ

 

Wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji, dla firmy CEMEX Polska Sp. z o.o. Zakład Cementownia Rudniki.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji, dla firmy PPHU Polipack Sp. J. I. Więckowska i K. Kolmetz.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji, dla firmy
eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji, dla Fabryki Armatur Swarzędz sp. z o.o.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji, dla firmy
Nestor Springs Spółka z o.o. sp.k.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji, dla Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych „Victoria” S.A.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ

 
Jednej z firm, której przedstawiciele pojawili się na konferencji nieco później - Orzeł Biały S.A. - certyfikat wręczyła Minister Joanna Piekutowska - Główny Inspektor Ochrony Środowiska, w obecności Prezesa Michała Cichego oraz Pani Agnieszki Tomaszewskiej z MKiŚ:
 
Wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości w tegorocznej edycji, dla firmy Orzeł Biały S.A.
Fot. SPRCP / AJS


Z okazji Jubileuszu Stowarzyszenie przyznało także dyplomy okolicznościowe:
  • Guru@CP - "Guru Czystszej Produkcji"
    • dla Twórcy Polskiego Ruchu CP, profesora Zygfryda Nowaka
  • Mature@CP - dla kolejnych firm uczestniczących w Polskim Ruchu CP co najmniej od 18 lat:
    • Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Tele– i Radiotechniczny w Warszawie
  • Always Cleaner! - dla Osób, które najdłużej pracują w firmach jako Pełnomocnicy CP i/lub Osoby raportujące:
    • Emilia Jędrych - FERRUM SA
    • Mirosław Ptasik - ORZEŁ BIAŁY S.A.
    • Małgorzata Przybylska-Czaja - ORZEŁ BIAŁY S.A.
    • Barbara Muś-Nowak - FAMED Żywiec Sp. z o.o.
    • Jolanta Sygut - FAMED Żywiec Sp. z o.o.
    • Sławomir Sagadel - CEMEX Polska Sp. z o.o. Zakład Cementownia Chełm
    • Anna Czerwińska - Urząd Gminy w Żywcu
    • Izabela Skiba - PKM Gliwice
    • Jerzy Lenik - Instytut Tele- i Radiotechniczny
    • Anna Ćwiękowska - KEGAR Sp. z o.o.
    • Magdalena Jurczak - BOLIX S.A
    • Edyta Wojtusiak - MCD Electronics Sp. z o.o.
    • Anetta Chmielarz - CEMEX Polska Sp. z o.o. Zakład Cementownia Rudniki
  • Promoter@CP - Promotor Czystszej Produkcji, dla byłych Przewodniczących Kapituły Rejestru:
    • Sławomir Mazurek
    • Paweł Sałek
  • Friend@CP - Przyjaciel Czystszej Produkcji, dla Osób pomagających w przygotowaniach do Kapituły oraz w organizacji wydarzeń związanych z Polskim Rejestrem CP i OP:
    • Agnieszka Tomaszewska - Ministerstwo Klimatu i Środowiska
    • Anna Nosal - Ministerstwo Rozwoju i Technologii


Dyplom Mature@CP dla Instytutu Tele- i Radiotechnicznego w Warszawie
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ
 


Dyplom "Always Cleaner!" odbiera Pan Sławomir Sagadel z CEMEX Polska Zakład Cementownia Chełm.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Dyplom "Always Cleaner!" odbiera Pan Jerzy Lenik z Instytutu Tele- i Radiotechnicznego w Warszawie
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Przekazanie Dyplomów "Always Cleaner!" dla nieobecnych stacjonarnie Pań: Barbary Muś-Nowak oraz Jolanty Sygut z firmy FAMED Żywiec Sp. z o.o.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Przekazanie Dyplomu "Always Cleaner!" dla nieobecnej stacjonarnie Pani Magdaleny Jurczak z BOLIX S.A.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Przekazanie Dyplomu "Always Cleaner!" dla nieobecnej stacjonarnie Pani Anetty Chmielarz z CEMEX Polska Sp. z o.o. Zakład Cementownia Rudnki.
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Przekazanie Dyplomów "Always Cleaner!" dla nieobecnych stacjonarnie Pani Małgorzaty Przybylskiej-Czaja i Pana Mirosława Ptasika z firmy Orzeł Biały S.A.
Fot.
Stowarzyszenie Polski Ruch CP/ AJS


Dyplomu "Friend@CP" dla Pani Agnieszki Tomaszewskiej z Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Fot. Biuro Prasowe MKiŚ


Kolejnymi punktami spotkania były prezentacje Członków Zarządu Stowarzyszenia Polski Ruch CP oraz zaproszonych firm, uczestniczących w Polskim Ruchu Czystszej Produkcji.

Jako pierwsza głos zabrała Wiceprezes Stowarzyszenia Polski Ruch CP - Anna Wójcik, przedstawiając prezentację dotyczącą nowego, doskonalonego od 4 lat trybu "indywidualnego" Akademii Czystszej Produkcji. Przypominamy, że Akademia Czystszej Produkcji (przed 2018 r. realizowana pod nazwą: Szkoła Czystszej Produkcji) to program edukacyjno-projektowo-wdrożeniowy skierowany głównie do firm, wypracowany i realizowany przez Stowarzyszenie Polski Ruch CP. Akademia w trybie indywidualnym, adresowanym do niewielkiej grupy firm (zwykle do ośmiu) realizowana jest równolegle:
  • online: wykłady, konsultacje, obrony projektów
  • stacjonarnie, w szkolonych firmach: przegląd środowiskowy, wdrażanie lub doskonalenie Systemu Zarządzania Środowiskowego, projektowanie i wdrażanie wybranej zmiany proekologicznej - tzw. Pilotażowego Projektu Czystszej Produkcji

Akademia przygotowuje także firmy do uzyskania Świadectwa Czystszej Produkcji i/lub wpisu w Polskim Rejestrze CP i OP. Wpisy w tych rejestrach to duży prestiż, ale także takie korzyści, jak np. możliwość uzyskania punktu przy wnioskowaniu o zwolnienia podatkowe na nowe inwestycje w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.

Jak już wspomniano, wdrożenie SZŚ wg strategii CP w firmach (w tym pierwsze zrealizowane projekty) przynoszą efekty ekologiczne i ekonomiczne, ale także społeczne. Kol. Anna Wójcik zawarła w swojej prezentacji m.in. statystyki dotyczące efektów osiągniętych w ramach "indywidualnych" edycji Akademii CP . Część z nich zostało opisanych już w skrócie powyżej, natomiast wśród efektów społecznych wymieniła następujące:

  • pracownicy zaczęli dostrzegać konieczność działań na rzecz Czystszej Produkcji
  • podniósł się stopień świadomości ekologicznej pracowników
  • nastąpiło uwrażliwienie załogi na eliminację marnotrawstwa:
    • zauważono szybsze reagowanie na przypadkowe awarie poprzez:
      • rozmowy z pracownikami o sposobie postępowania
      • zapisy o powstałych przypadkowych zdarzeniach nawet niewielkich
      • rozdzielone kompetencje pomiędzy członków Zespołu ds. CP
      • zidentyfikowanie i poinformowanie o miejsca ewentualnych zagrożeń
      • monitoring miejsc szczególnego zagrożenia
  • nastąpiło świadome dążenie do ograniczenia zużycia mediów, materiałów i surowców na stanowiskach pracy oraz podejmowanie stosownych do zaistniałej sytuacji działań prewencyjnych i zapobiegawczych.
Ponadto:
  • należy przypuszczać, że  dobre nawyki nabyte w firmie znajdą odzwierciedlenie również poza nią (ZK), na przykład przez:
    • oszczędne zużycie surowców i wody,
    • oszczędzanie mediów elektrycznych do celów grzewczych i oświetleniowych
    • segregację odpadów itp.


Prezentacja Anny Wójcik - Wiceprezesa Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji, nt. Akademii CP w trybie "indywidualnym" - oraz ich efektów
Fot. Stowarzyszenie Polski Ruch CP/ AJS
 

Jako kolejny głos zabrał Michał Cichy - Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch CP. Przedstawił pozostałe, wybrane dokonania Polskiego Ruchu CP w ciągu 35 lat, z uwzględnieniem stanu obecnego oraz planów na przyszłość. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że sukcesy Stowarzyszenia są wynikiem prac dużej grupy Osób, wśród których w szczególny sposób wyróżnił:

Członków Zarządu, w tym:

  • Annę Wójcik - Wiceprezesa Zarządu
  • Grażynę Maciąg - Wiceprezesa Zarządu
  • Krystynę Lenarczyk - Sekretarz Generalną
  • Marka Wasilewskiego - Skarbnika, Członka Zarządu
  • Annę Jagoda-Siegmund - Członka Zarządu,
  • Mariana Stani - Członka Zarządu

Honorowego Prezesa Stowarzyszenia:

  • Prof. Zygfryda Nowak  – twórcę i wieloletniego prezesa Polskiego Ruchu Czystszej Produkcji, obecnie również delegata Stowarzyszenia do Rady Krajowej FSN-T NOT

Członków Komisji Rewizyjnej:

  • Józefa Kostkę - Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej
  • Andrzeja Patejczyka - Wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej
  • Mieczysława Zychorę - Członka Komisji Rewizyjnej

Członków Sądu Koleżeńskiego:

  • Prof. Rafała Miłaszewskiego
  • Barbarę Dołową
  • Małgorzatę Hordyńską

Członka Honorowego:

  • Andrzeja Jagusiewicza - byłego Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

Przewodniczącą Zespołu Oceniającego Stowarzyszenia:

  • Lidię Skórzak

Poprzedniego Prezesa Stowarzyszenia:

  • Krzysztofa Galeję

 

Prezentacja Michała Cichego - Prezesa Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji, nt. pozostałych dokonań, działalności oraz planów Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji
Fot. Stowarzyszenie Polski Ruch CP/ AJS

 

Kolejne prezentacje, dotyczące ograniczeń w rozwoju Ruchu Czystszej Produkcji (podsumowanie naszych doświadczeń oraz badań naukowych) oraz finansowania działań z zakresu CP / GOZ i problemów w pozyskiwaniu środków na te cele, przedstawił Marian Stani - Członek Zarządu Stowarzyszenia Polski Ruch CP. W pierwszej z ww. prezentacji przedstawił m.in. dwie nowe monografie poświęcone Czystszej Produkcji, wydane przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.


Prezentacja Mariana Stani - Członka Zarządu Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji, nt. ograniczeń w rozwoju Ruchu Czystszej Produkcji, w świetle doświadczeń oraz badań naukowych
Fot. Stowarzyszenie Polski Ruch CP/ AJS



Prezentacja Mariana Stani - Członka Zarządu Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji, nt. finansowania działań z zakresu CP / GOZ i problemów w pozyskiwaniu środków na te cele
Fot.
Stowarzyszenie Polski Ruch CP/ AJS


Dalsza część wystąpień poświęcona była case studies wdrażania Czystszej Produkcji oraz Systemów Zarządzania Środowiskowego wg CP w przykładowych firmach biorących udział w Polskim Programie CP. Swoje studia przypadków zaprezentowały 4 firmy:

  • Globalway sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku
  • Przedsiębiorstwo Inżynieryjne SAN-SYSTEM Sp. z o.o.
  • 2HD Sp. z o.o.
  • AGRO-MASZ Agriculture sp. z o.o.


Prezentacja firmy Globalway sp. z o.o.
Fot. Stowarzyszenie Polski Ruch CP/ AJS



Prezentacja Przedsiębiorstwa Inżynieryjnego SAN-SYSTEM Sp. z o.o.
Fot.
Stowarzyszenie Polski Ruch CP/ AJS



Prezentacja firmy 2HD Sp. z o.o.
Fot. Stowarzyszenie Polski Ruch CP/ AJS


Prezentacja firmy AGRO-MASZ Agriculture sp. z o.o.
Fot. Stowarzyszenie Polski Ruch CP/ AJS



Wśród materiałów dla Uczestników znalazły się, wydane na papierze recyklingowym: dwie broszury (o GOZ oraz o CP i EMAS) a także notatnik z długopisem (również wyroby na bazie materiałów z recyklingu) - wyrób jednego z przedsiębiorstw należących do Ruchu Czystszej Produkcji:
 

Fot. Stowarzyszenie Polski Ruch CP / KL


 
Poniżej prezentujemy pełny program Konferencji. Udostępnione prezentacje można pobrać w plikach pdf klikając na łącza przy poszczególnych tytułach 
 

Program konferencji i prezentacje do pobrania


Więcej zdjęć z konferencji 35-lecia Ruchu Czystszej Produkcji:


Fot. Stowarzyszenie Polski Ruch CP / MH


Fot. Biuro Prasowe MKiŚ



Fot. Stowarzyszenie Polski Ruch CP / MJC
 
 
Podziękowania dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska
 
Składamy serdecznie podziękowania Ministerstwu Klimatu i Środowiska, a w szczególności Panu Ministrowi Krzysztofowi Boleście oraz Pani Agnieszce Tomaszewskiej. Dziękujemy za udostępnienie sali, pomoc w zorganizowaniu jubileuszowej konferencji Ruchu Czystszej Produkcji oraz zaangażowanie w jej realizację, jak również za zorganizowanie transmisji on-line, dzięki której w spotkaniu mogło uczestniczyć znacznie więcej Osób.

 
Informacje w mediach o 35-leciu Polskiego Programu Czystszej Produkcji oraz jubileuszowej konferencji w Warszawie
(spis ten będzie uzupełniany w miarę pojawiania się nowych notatek lub relacji)



Zamiast podsumowania: specjalny adres od Honorowego Prezesa - prof. Zygfryda Nowaka - do Pań z Polskiego Ruchu CP:
 




Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz