13 grudnia 2024 r zakończyła się 17 edycja "indywidualna" Akademii Czystszej Produkcji.
Zgodnie z programem Akademii, pięć Firm opracowało Pilotażowe Projekty Czystszej Produkcji.
Akademia trwała 7 tygodni, co mobilizowało Uczestników do intensywnej pracy. Efektem końcowym dla Uczestników było otrzymanie Dyplomów Ekspertów Czystszej Produkcji, a dla Firm - uzyskanie Świadectw Czystszej Produkcji.
Wszystkie projekty z tej edycji wpisują się w europejską strategię Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
Priorytetem wszystkich projektów:
- są działania zapobiegające powstawaniu zanieczyszczeń i marnotrawstwu zasobów naturalnych oraz energii u źródła ich powstawania (na etapie projektowania),
- jest maksymalne wykorzystanie potencjału produktu, co prowadzi do minimalizacji powstawania odpadów, a po zakończeniu jego cyklu życia – do ponownego wykorzystania, czyli powrotu do początku cyklu,
- jest strategia, której celem jest maksymalne ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery
- są działania zmierzające do transformacji ekologicznej, a ostatecznie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
W tej edycji brały udział małe i średnie Firmy.
Dla potwierdzenia, że wszystkie projekty wpisują się ww. strategie.
- Firma ECO-HAND Sp. z o.o. wyeliminowała odpad butelek PET, a także ograniczyła zużycie paliwa do transportu - przez co ograniczyła emisję CO2e do atmosfery,
- Firma Abel Sp. j. Wysota zmniejszyła zużycie zasobów naturalnych, poprzez przejście na całkowite przekazywanie makulatury do ponownego wykorzystania - dzięki temu ochrania rocznie 2159 drzew przed wycięciem, przy jednoczesnym zmniejszeniu transportu o 50% i emisji CO2e.
- Firma Amber–Glass Sp. z o.o., poprzez proekologiczne podejście do gospodarki wodnej w przetwórstwie szkła, zmniejszyła bezpośrednio zużycie wody o 51%, przy jednoczesnym zmniejszeniu odpadu szklanego i emisji CO2e.
- Firma Merkury Ateliers Sp. z o.o. już na etapie projektowania, a następnie budowy zakładu, wykorzystała tylko materiały o wysokiej izolacji termicznej, cały zakład wyposażono w oświetlenie LED, czego efektem było zmniejszenie zużycia energii około 80% i emisji CO2e.
- Firma IRTEX Sp. z o.o., przy utrzymaniu jakości produktu, zmniejszyła zużycie folii o 30% w procesie pakowania, co pośrednio zredukowało zużycie zasobów naturalnych i emisję CO2e.
W każdej z biorących udział w Akademii Firm, procesy technologiczne, wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej powodują emisję różnego rodzaju gazów, co przyczynia się m.in. do globalnego ocieplenia. Dlatego w projektach realizowanych w tej edycji do każdego konkretnego działania został wyliczony ślad węglowy.
Naszym celem jest pokazanie, że nawet niewielkie działania, będące niskonakładowymi projektami, przynoszą znaczące efekty ekologiczne i zmniejszają zagrożenie wynikające z zanieczyszczenia powietrza.
Łączne efekty z ww. pięciu zrealizowanych Pilotażowych Projektów Czystszej Produkcji (PPCP) - podane na rok - przedstawiają się następująco:
Ekologiczne:
- zmniejszenie śladu węglowego o ok. 397 Mg CO2
- zaoszczędzenie zasobów naturalnych:
- olej napędowy: 616 l
- drzewa: 2156 szt.
- woda: 3862 m3
- minimalizacja odpadów:
- tworzyw sztucznych: 5,5 Mg
- makulatury: 127 Mg
- szklanych/cieru: 0,5-0,7 Mg
- redukcja energii:
- elektrycznej: o ok. 517 MWh
Ekonomiczne:
Nakłady inwestycyjne na wdrożenie PPCP w 17 ind ACP wynosiły ok. 1,54 mln zł
Oszczędności to ok. 0,68 mln zł/rok
Okres zwrotu pi wdrożeniu tych projektów zwraca się od 1 m-cy do 2,5 lat
Ze względu na zmieniające się koszty/ceny energii, wody i materiałów ujętych w tych projektach, rzeczywisty czas zwrotu inwestycji może być krótszy.
Społeczne:
Wzrost świadomości ekologicznej poprzez:
- Kształtowanie proekologicznych postaw:
- Współpracowników, przez prowadzenie cyklicznych szkoleń i informowanie o efektach, jakie Pracownicy i Firma osiągają w wyniku wprowadzanych Projektów Czystszej Produkcji,
- zwiększenie świadomości ekologicznej zatrudnionych Pracowników,
- Usługodawców (umowy o odbiorze materiałów po wykonaniu usługi/naprawy),
- Dostawców (o konieczności dostarczana materiałów w opakowaniach z recyklingu i odbioru opakowań do ponownego wykorzystania),
- informowanie Klientów o używaniu materiałów z recyklingu.
- Poprawę warunków pracy
- Określenie zasad postępowania z wytwarzanymi odpadami
- Zmniejszenie wpływu na zmiany klimatyczne
- Pozostawienie zasobów naturalnych dla przyszłych pokoleń
- Poprawę wizerunku Firmy jako bardziej przyjaznej środowisku, wśród społeczności lokalnej i Klientów.
Projekty zrealizowane w tej Akademii CP możemy określić hasłem:
„Każde działanie dzisiaj, przynosi korzyści dla środowiska i naszego zdrowia JUTRO”
Opracowała
Grażyna Maciąg
Kierownik 17ind ACP
13 grudnia 2024 r.
0 komentarze :
Prześlij komentarz